Berta Mónika
egyéni felnőtt tanácsadás, serdülő tanácsadás, párterápia, családterápia, nevelési tanácsadás
Pszichológiai tanácsadást nyújtok felnőtteknek a következő területeken:
- gyermeknevelési nehézségek
- házassági krízis
- életközepi válság
- időskori szorongások
- pályaorientáció
- párkeresési és kapcsolati nehézségek
- önismeret
Serdülő klienseimnek az alábbi területeken tudok segítségére lenni:
- pályaorientáció
- iskolai tanulás, teljesítmény problémák
- beilleszkedési, kortárs kapcsolati nehézségek
- érzelmi nehézségek
- kapcsolati problémák
Képzettségek
2020–
Tanácsadó Szakpszichológus Képzés (ELTE)
Tanácsadó szakpszichológus jelölt
2008-2010
Pedagógiai Szakpszichológus Képzés (ELTE)
Pedagógiai szakpszichológus
2000-2005
Eötvös Loránd Tudományegyetem, Pedagógiai és Pszichológiai Kar
Alkalmazott fejlődéspszichológia és iskolapszichológia szakirány
Pszichológus
Módszertani képzések
Család- és párterapeuta képzés (záróvizsga előtt)
Magyar Családterápiás Egyesület
Pályaorientációs konzulens és Nemzeti Pályaorientációs Portál felhasználó (2015)
Nemzeti Munkaügyi Hivatal
Konfliktuskezelő facilitátori tréning – resztoratív konferenciamodell (2010)
Közösségi Szolgáltatások Alapítványa Magyarország
A mediációs konfliktuskezelési eljárás alapelvei, és a mediáció gyakorlata és technikái (2010)
Kisebbségi Mediációs Intézet
„Gyermekkori élmények és gyermekpszichodráma” (2007)
Magyar Individuálpszichológiai Egyesület
Szenzoros integrációs terápiák: elméleti alapok (2007)
Lelki Egészségvédő Alapítvány
„Négyüléses konzultáció serdülőkkel” (2005)
Saját Úton Alapítvány
Forduljon hozzám bizalommal, ha az alábbi területeken észlel nehézséget.
Gyermekek viselkedési, érzelmi szorongásos problémái
A gyerekek csak fokozatosan tanulják meg, hogyan fejezzék ki érzelmeiket, hogyan késleltessék majd, hogyan valósíthatják meg vágyaikat, úgy, hogy az a felnőttek szemében is „jó” legyen. Sok tapasztalatra van szükségük ahhoz, hogy megértsék, mit éreznek, és ahhoz is, hogy megtanulják kitalálni mások gondolatait, érzelmeit. A szülő feladata, hogy a gyermekét segítse ezen az úton. Azonban előfordul, hogy a szülő szembesül olyan nehézségekkel, melyeket, úgy érzi, nem tud megoldani. A gyermekek viselkedési problémái, negatív érzelmi megnyilvánulásai és szorongásos tünetei azt jelzik, hogy valami nincs rendben a belső világukban, és felnőtt segítségére van szükségük. Pszichológusként azoknak a szülőknek tudok segítséget nyújtani, akik észlelik a gyermekük problémáját és támogatást igényelnek a nehézségek okainak feltárásához és megoldások kereséséhez.
Serdülőkori nehézségek
A serdülőkori változások tele vannak indulattal, elkeseredéssel és lelkesedéssel, lázadással és lustasággal. A család együtt utazik ezen az érzelmi hullámvasúton. A szülő-gyerek viszony olyan mértékű változásokon megy keresztül ebben az időben, ami gyakran erősen próbára teszi az addig biztos érzelmi kötelékeket is. Ha szülőként úgy érzi, hogy túl meredek a pálya, ha fél, hogy elvesztette a kontrollt gyermeke nevelése, biztonságos úton tartása, és a vágyott jövő felé irányítása felett, érdemes szakemberhez fordulni. Itt lehetőség nyílik a serdülő viselkedésének és a szülő-gyerek kapcsolat konfliktusainak áttekintésére, illetve ezek rendezésének megtervezésére. A serdülőket érintő szélsőséges viselkedési vagy érzelmi tünetek miatt azért is fontos szakemberhez fordulni, mert annak ellenére, hogy ebben a korban nagy viharokat élhetnek át maradandó sérülések nélkül, ezek a tünetek akár előre jelzői is lehetnek olyan később kialakuló pszichés problémáknak, melyeket időben felfedezve és kezelve elkerülhető súlyosabb problémák kialakulása.
Iskolai tanulás, teljesítmény problémák
Minden diák számára fontos, hogy érezze, képes teljesíteni, amit elvárnak tőle, és hogy értékelik azt, amire képes. Ha úgy érzi, hogy nem tud megbirkózni a tőle elvárt feladatokkal, akkor elkeseredést, szorongást, elutasítást élhet meg, ami szorongáshoz és a jobb teljesítményre való törekvés megszűnéséhez, ezzel együtt önbecsülés csökkenéséhez vezethet. Ilyenkor fontos megvizsgálni, hogy mik lehetnek a sikertelenség okai, megoldási lehetőségeket kell keresni, és személyhez illő célokat, terveket kell kialakítani a diák bevonásával.
Beilleszkedési, kortárs kapcsolati nehézségek
Barátokat találni, kapcsolatokat kialakítani és fenntartani, vagy megtalálni a helyünket egy társaságban nem könnyű feladat. Ez is egy tanulási folyamat, van, akinek könnyebben megy, van, akinek nehezebben. Ha úgy látja, hogy a gyermeke nehezen tud megküzdeni ezekkel a helyzetekkel, érdemes megvizsgálni, hogy mi az, ami akadályozza őt a kortársakhoz való kapcsolódásban, mi jelentene számára segítséget ahhoz, hogy könnyebben boldoguljon társas környezetében.
Családi kapcsolati problémák
A család egy olyan komplex rendszer, ahol bonyolult szálak fűzik egymáshoz a tagokat. Van benne párkapcsolat, szülő-gyerek kapcsolat, testvérkapcsolat, nagyszülői és más rokonsági kapcsolat. Ha valahol sérül a működés, azt mindenki megérzi. A szülők konfliktusára a gyerekek is reagálnak, a gyermekek viselkedési problémái a szülők kapcsolatát is megterheli, a szülők eltérő nevelési szemlélete testvérek közötti ellentéteket gerjeszthet. Vannak olyan családi krízisek is, melyek a család minden tagjának életét megváltoztatják. A szülők válása, mozaikcsalád alakulása vagy egy családtag elvesztése esetén nehezen gyógyuló érzelmi sérülések, érdekellentétek akadályozhatják az új egyensúly kialakulását. Nehéz ilyenkor felfedezni a bántó kommunikációs köröket, érzelmi játszmákat és saját erőből kilépni ezekből. Ilyen esetekben javaslom a családterápiát, amely a családot, mint rendszert szemléli, minden tagjának érdekét képviseli, és nem hibásokat, hanem közösen felállított célokért, közös munkával elérhető megoldásokat keres.
Párkapcsolati problémák
A párkapcsolatok sokfélék lehetnek. Az elköteleződés, az érzelmi bevonódás, a testi vonzalom mértéke változhat idővel. A kapcsolatról való elképzelések, egyéni vágyak, tervek időnként döntések elé állítják a pár tagjait. Kívülről jövő nehézségek is konfliktusokat hozhatnak a párkapcsolatba. Különösen nehéz helyzet, amikor a szülők párkapcsolata kerül krízishelyzetbe, mivel ez gyermekeik életét is erősen befolyásolja. A párkapcsolati konfliktusok, érzelmi válságok, döntéshelyzetek áttekintésében a pár tagjainak közös megoldáskeresése vezethet mindkettőjük számára kielégítő eredményhez. Ilyen közös munkához nyújt kereteket és szakmai támogatást a párterápia.
Egyéni tanácsadás felnőttek számára
Az élet során sok nehézséggel kell megküzdeni, bizonytalan kimenetelű problémákban kell döntéseket hozni, embert próbáló élethelyzetekben kell helyt állni. A múltból hozott terhek, lezáratlan kapcsolatok, feloldatlan konfliktusok, régóta halogatott feladatok nehezíthetik a haladást. Az élet előre haladtával az életszakaszra jellemző változások is újabb akadályokat hoznak. Vannak olyan időszakok, amikor úgy érzi az ember, hogy elfogyott az ereje, segítségre van szüksége ahhoz, hogy újra felálljon. Ha úgy érzi, szeretné pszichológus támogatását kapni problémái áttekintéséhez, feldolgozásához, új irányok, életstratégiák kidolgozásához, várom megkeresését.